top of page

Zapowiedzi. Zaczytany marzec.

  • Madame Booklet
  • 1 mar 2018
  • 7 minut(y) czytania

Duuuużo dobrego w tym miesiącu - na arenie wydawniczej zapachniało wiosenną rozpustą.

W ostatnich dniach aura sprzyja kocykowi, rozgrzewającej herbacie oraz książce, rzecz jasna. Nie pozostaje nic innego, tylko czytać.

I o ile styczeń był nieco dla Czytelników biedny, pod względem książkowych nowości, a luty zaskoczył głośnymi premierami, tak marzec zdaje się być epicentrum tego szaleństwa. Zdecydowanie zaspokaja mój głód literacki. Osobiście znalazłam dużo oryginalnych publikacji i już robię sobie cichą nadzieję, że sporo uda mi się przeczytać w aplikacji Legimi, ale wydaje mi się, że w tym całym szaleństwie zapomniałam o czasie, który jest ograniczony.

Zawsze można rzucić wszystko i pójść na książki. Czemu nie?

 

MARZEC 2018

Pierwsze znaki. Najstarsze symbole świata

Genevieve von Petzinger

2018-03-?

Wyobraź sobie, że jesteś jaskiniowcem żyjącym 25 000 lat temu. Nie mieszkasz jednak w jaskini, tylko w namiocie ze skór rozpiętym na rusztowaniu z kości. Twoja kultura jest tak rozwinięta, że powstają dzieła sztuki. Wokół malowideł zwierząt i obrysów dłoni stawiasz kropki, krzyżyki i trójkąty; kreślisz równoległe linie i spirale. Twój lud wie, jakie jest ich znaczenie – od 30 000 lat używa tych samych 32 znaków. Potem jednak ty i twoje plemię odchodzicie w niepamięć – a z wami wiedza o waszym języku…

A teraz, razem z autorką, odkryj, co oznaczały te tajemnicze znaki. Czy wzory kryjące się w głębinach europejskich jaskiń to najdawniejsze ślady „nowoczesnego człowieka”? Czy tak właśnie wyglądał język naszych przodków?

Pierwsze znaki udowadniają, że praca paleoantropologa ma o wiele więcej wspólnego z przygodami Indiany Jonesa, niż moglibyśmy przypuszczać. Nie tylko towarzyszymy autorce w trudach jej ekspedycji, ale także stawiamy wraz z nią śmiałe tezy i szukamy ukrytych znaczeń. Łamiemy przy tym szyfr 32 tajemniczych znaków, by poznać myśli naszych przodków…

Usłysz mnie

Najwa Zebian

2018-03-13

Ta książka mówi głosem tych, którzy kiedykolwiek czuli się niewysłuchani, źle traktowani, mylnie oceniani czy niedostrzegani. "Usłysz mnie" to zapiski na temat życia widzianego oczami edukatorki, studentki oraz osoby, która doświadczyła większości życia w milczeniu. Ich autorka, Najwa Zebian, w wieku szesnastu lat przybyła z Libanu do Kanady i przekonała się, jak to jest, gdy los rzuca nas w miejsce, do którego nie przynależymy. Książka zawiera około 200 jednostronicowych wpisów stanowiących refleksje na temat rozmaitych kwestii, z jakimi stykamy się w codziennym życiu, takich jak miłość, przyjaźń, cierpienie, inspiracja, szacunek, serdeczność, motywacja, uczciwość, szczerość i wiele innych. W książce "Usłysz mnie" nie chodzi o zawarte w niej słowa, lecz o to, jaki użytek zrobi z nich czytelnik. Ta książka nie należy wyłącznie do mnie. Należy do każdego, kogo droga skrzyżowała się z moją. Gdyby moja podróż potoczyła się inaczej, niż się potoczyła, z każdą historią i z każdym szczegółem, nie byłabym dziś tą samą osobą, jaką jestem. Niech ta książka obdarzy głosem tych, którzy go potrzebują, niech stanie się ramieniem, na którym będą mogli się wypłakać ci, którzy potrzebują kogoś, kto by ich wysłuchał, niech będzie inspiracją dla tych, którzy potrzebują przypomnienia, jak wielką władzę mają nad własnym życiem.

Misterium życia zwierząt

Brensing Karsten

2018-03-13

Delfiny nawołują się po imieniu, a orki żyją w kulturze liczącej ponad 700 000 lat. Szympansy prowadzą wojny strategiczne, a małpy bonobo uwielbiają sprośne pogaduszki. Pisklęta kaczek zdają skomplikowane testy na abstrakcyjne myślenie, a ślimaki z własnej woli robią rundki w kołowrotkach dla chomików. Owady używają narzędzi, a ryby bawią się termometrami. Szczury uwielbiają imprezować, a kruki zjeżdżać na sankach po ośnieżonych dachach. Mrówki rozpoznają się w lustrze i stroją przed powrotem do domu. Psy karzą za nielojalność, ale potrafią wybaczyć, jeśli się przeprosi. Pająki wybierają zawód odpowiadający ich osobowości i osobistym preferencjom. A my ludzie nie przestajemy się dziwić...Od wielorybów śpiewających co roku nowe pieśni, po orangutany eksperymentujące z erotycznymi gadżetami i sex-lalkami własnej roboty doktor Karsten Brensing ukazuje fascynujące bogactwo przeżyć i emocji zwierząt: o czym marzą, jak tworzą wspólnoty, jakich obyczajów przestrzegają, jakie obrzędy odprawiają i jakie zasady moralne wyznają. Odsłania świat, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy – zdumiewająco podobny do naszego.Na podstawie najnowszych badań naukowych i własnych obserwacji Karsten Brensing, biolog morski i doktor etologii, odkrywa przed nami niezbadane tajemnice życia zwierząt.

Jedno z nas kłamie

Karen M. Mc Manus

2018-03-13

Wszyscy mają jakieś sekrety, prawda? Pytanie tylko, do czego są gotowi się posunąć, żeby nie wyszły na jaw.

Czytajcie uważnie, a może uda wam się rozwikłać tę zagadkę. W poniedziałkowe popołudnie pięcioro uczniów liceum Bayview zostaje zatrzymanych za karę po lekcjach.

Bronwyn, kujonka, przygotowuje się do studiów na Uniwersytecie Yale i nigdy nie łamie zasad.Addy, ślicznotka, to idealna księżniczka licealnego balu. Nate, diler, znajduje się pod nadzorem kuratorskim.Cooper, sportowiec, to gwiazda szkolnej drużyny baseballu.Simon, outsider, twórca słynnej aplikacji rozpowszechniającej plotki o uczniach.

Tyle że Simon nie wyjdzie z tego żywy. A policja uzna, że jego śmierć nie była przypadkowa, bo następnego dnia planował opublikować pikantne informacje na temat czwórki osób, które odbywały z nim karę. Podejrzenie o morderstwo pada na Bronwyn, Addy, Coopera i Nate’a. Czy naprawdę zabili Simona, czy może zostali w to wrobieni przez mordercę, który wciąż znajduje się na wolności?

Rzecz o sowach

Leigh Calves

2018-03-14

Sowy od dawien dawna rozbudzają ludzką wyobraźnię. Uważne spojrzenie wielkich oczu przyglądających się wszystkiemu zawzięcie sprawia, że fantazjujemy na temat legendarnej mądrości tych ptaków, a ich złowrogie pohukiwanie, bezszelestny lot i drapieżność przyczyniają się do postrzegania ich jako symbolu tajemnych mocy.

"Rzecz o sowach" to:

Zapis fascynujących wypraw, podczas których autorka tropi i poznaje 11 gatunków sów.

Dostarczające wielu wrażeń wprowadzenie do świata tajemniczych ptaków.

Emocjonująca przygoda, jaką jest odkrywanie świata natury.

Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem.

Ed Yong

2018-03-14

Zawieramy w sobie miliony – oto nowe spojrzenie na życie!

Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie dla życia na Ziemi.

Mikroorganizmy trawią nasze jedzenie, uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami, a nawet potrafią kierować naszym zachowaniem. Nowatorskie terapie, oparte na tworzeniu „żywych leków”, mogą pomóc w walce z wieloma chorobami. Natomiast zwierzęta, dzięki symbiozie z mikrobiotą zyskują nadzwyczajne zdolności - jak płaziniec Paracatenula, który potrafi odtworzyć nawet uciętą głowę.

Autor odsłania przed nami kulisy najnowszych badań nad mikrobiomem i przywołuje korowód barwnych postaci – naukowców dawnych i współczesnych, którzy bez reszty poświecili się odkrywaniu sekretów tych najmniejszych i najstarszych mieszkańców naszej planety. Ta pasjonująca książka pokaże Wam zaskakującą prawdę – razem z zasiedlającymi nasze ciała milionami mikroskopijnych organizmów stanowimy nierozłączną całość!

Czy mnie słyszysz?

Elena Varvello

2018-03-14

Książka, dzięki której Włosi pokochali thrillery.

Wciągająca, klimatyczna jak romans, głęboka jak powieść psychologiczna.

W sierpniu 1978 roku, tego lata, kiedy poznałem Annę Trabuio, mój ojciec zaciągnął do lasu dziewczynę. Zatrzymał furgonetkę na brzegu szosy, to było przed zmierzchem, zapytał dziewczynę, dokąd idzie, i zaproponował, że ją podwiezie. Wsiadła do samochodu, bo go znała…

Szesnastoletni Elia mieszka z rodzicami w niewielkim przemysłowym mieście na północy Włoch, które żyje tematem tajemniczej śmierci małego chłopca. W tym czasie ojciec Elii, Ettore, traci pracę, wycofuje się z dotychczasowego życia i popada w obłęd. Znika na długie godziny w starej furgonetce, która powoli staje się jego domem. Pewnego dnia zaprasza do samochodu młodą dziewczynę, a światła reflektorów znikają w pobliskim lesie…

Policja szybko łączy fakty i zaczyna uważać Ettore za głównego podejrzanego także w sprawie zamordowanego chłopca.

Elia po trzydziestu latach wraca pamięcią do przełomowych wakacji. Próbuje rozwikłać tajemnice z przeszłości, analizując krok po kroku zachowanie ojca i wszystkie nawet najdrobniejsze wydarzenia.

Co wydarzyło się upalnego lata 1978 roku? Jakie tajemnice skrywał Ettore? Czy Elia wybaczy ojcu?

Czy mnie słyszysz? to thriller, który we Włoszech uznano za prawdziwe literackie wydarzenie. Varvello nie tylko skonstruowała wciągającą i mrożącą krew w żyłach fabułę, potrafiła też przekonywająco opisać historię dojrzewania nastolatka uwikłanego w pierwszą poważną, choć zakazaną miłość. To znakomite studium skomplikowanych rodzinnych relacji i zła, które może zakiełkować w każdym.

Język - narzędzie kultury

Daniel L. Everett

2018-03-15

Jak powstał język? Jak to się dzieje, że przyswaja go każdy człowiek? Skąd wzięło się tyle podobieństw między językami, skoro każdy z nich powstał na potrzeby innej kultury?

Od lat panuje przekonanie, że język jest zakodowany w naszych genach i że istnieje w każdym z nas jako wrodzony i instynktowny byt. Daniel Everett otwarcie kontestuje ten pogląd, dowodząc, że język to narzędzie wynalezione przez człowieka, które można stworzyć na nowo lub dać mu popaść w zapomnienie. Odwołując się do antropologii, prymatologii, informatyki, filozofii, językoznawstwa, psychologii oraz własnych pionierskich badań nad amazońskim plemieniem Pirahã, Everett w sposób bezprecedensowy objaśnia naturę języka jako zjawiska kształtowanego przez społeczeństwo. Przedstawia dzięki temu nowy sposób widzenia tego jak myślimy i kim jesteśmy.

Jak ziarnka piasku

Joanna Jagiełło

2018-03-21

Filmuję wszystko. Wiem, że nie zdążą. Uśmiecham się. Bo chcę, żeby taką mnie zapamiętali. Uśmiecham się, bo czuję ulgę. Niedługo to wszystko się skończy.

Anna i Nina były jak dwie krople wody. Albo dwa ziarnka piasku. Identyczne. Papużki nierozłączki, które wiedziały o sobie wszystko.

Kiedy Nina zdecydowała się na desperacki krok, Annie rozsypał się świat. Teraz składa go na nowo, kawałek po kawałku, i próbuje wyjaśnić, co właściwie się wydarzyło… Tylko czy będzie w stanie znieść prawdę?

Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce

Julian Barbour

2018-03-22

Ta książka wywraca nasze zrozumienie rzeczywistości do góry nogami. To lektura dla tych, którzy nie boją się wychylić poza sztywne ramy akademickiej fizyki, aby oddać się wielkim i ciekawym spekulacjom.

Julian Barbour, w swym niezwykle prowokującym dziele, przedstawia podstawowy dowód przemawiający za nieistnieniem czasu. Wyjaśnia, czym jest bezczasowy wszechświat i pokazuje jak, mimo to, świat może być postrzegany jako poddany działaniu czasu. Książka trafia w samo sedno współczesnej fizyki, rzuca cień wątpliwości na największe osiągnięcie Einsteina, czyli kontinuum czasoprzestrzenne, ale również wskazuje na możliwość rozwiązania jednego z wielkich paradoksów współczesnej nauki: przepaści dzielącej fizykę klasyczną i kwantową.

Rozważania Barboura prowadzą od starożytnych filozofów w osobach Heraklita i Parmenidesa, poprzez takich gigantów nauki jak Galileusz, Newton i Einstein, aż do prac współczesnych fizyków, m.in. Johna Wheelera, Rogera Penrose’a i Stevena Hawkinga. W międzyczasie autor prezentuje nam kuszące spojrzenie na niektóre z tajemnic wszechświata i przedstawia intrygujące koncepcje dotyczące hipotezy wielu światów, podróży w czasie, nieśmiertelności, a przede wszystkim iluzji ruchu.

20 najwspanialszych budowli świata

Gutberlet Bernd Ingmar

2018-03-28

OD STONEHENGE PO OPERĘ W SYDNEY

Informacje o najwspanialszych budowlach świata podane w przystępnej formie.

Wielki Mur Chiński, wykute w skałach miasto Petra, wieża Eiffla, zamek Neuschwanstein i Alhambra – wszystkie te budowle są powszechnie znanymi, nadzwyczajnymi i spektakularnymi cudami świata. Ale kto je wybudował? I w jakim celu? Jaka jest ich historia, a jakie znaczenie? Czy są czymś więcej niż architektoniczną pozostałością po swojej epoce? Bernd Ingmar Gutberlet przedstawia dwadzieścia

Sennik ciem i motyli

Robert Pucek

2018-03-28

Sennik ciem i motyli to już trzecia książka Roberta Pucka, mieszkającego z dala od cywilizacji, za to blisko stworzeń, których żyjąc w mieście, nie widzimy lub nie chcemy widzieć. I jak to z tym autorem bywa, ćmy i motyle stają tylko punktem wyjścia do erudycyjnych opowieści.

 

I to byłoby tyle... Od razu muszę się wytłumaczyć skąd na moje liście tak wiele pozycji z literatury popularnonaukowej.

Otóż, ostatnio odczuwam dziwną dla mnie fascynację tym gatunkiem, a że scena literacka przeżywa właśnie ogromny rozkwit, jeżeli chodzi o ilość wydawanych książek tego rodzaju, zwłaszcza w marcu, to jestem w siódmy niebie, którym dzielę się z Tobą. Uwierz lub nie, tych książek jest znacznie więcej, ja przedstawiłam zaledwie najciekawszą dla mnie garstkę. Tak się złożyło, że nowości z innych gatunków aż tak bardzo nie przykuły moją uwagę, zatem w marcu skupię się na dwóch rzeczach: czytaniu nowości - tych, które Ci przedstawiłam oraz książek, które dzielnie trwają w stosie "do przeczytania".

Cóż, może i Tobie wpadnie coś w oko ;)

Zatem...

Miłego zaczytania!

Madame Booklet

*Wszystkie fotografie okładek książek oraz ich opisy pochodzą z oficjalnych stron wydawnictw.

Comments


© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

bottom of page