top of page

„Jak rozmawiać z nieznajomymi” Malcolm Gladwell

Ta książka jest r e w e l a c y j n a.

Dawno nie czytałam publikacji napisanej w tak żywy sposób. Temat, który poruszył w swojej książce Malcolm Gladwell jest nietuzinkowy, a jednocześnie niezwykle bliski każdemu z nas, ponieważ codziennie spotykamy nieznajomych. Problem w tym, że nie potrafimy z nimi rozmawiać, patrząc na nich przez wiele pryzmatów.

Często błędnych.

Okazuje się, iż pierwsze wrażenie faktycznie ma znaczenie. Otóż jak udowadnia autor, przytaczając liczne badania oraz wnioski, pierwsze chwile z nieznajomym bywają kluczowe i mogą okazać się katastrofalne.

Nie dostrzegam w książce Malcolma Gladwella wyłącznie poradnika, dla mnie jest to niezwykłe studium socjologiczne oraz psychologiczne, analiza ludzkości. To także głęboka refleksja nad tym jak postrzegamy nieznajomych, próbujemy ich zrozumieć oraz dlaczego nam nie do końca wychodzi.

Gladwell stawia więcej pytań niż tylko jak i dlaczego, starając się odpowiedzieć na nie wyczerpująco oraz zrozumiale dla każdego.

I to mu się udaje.

Istotne jest też to w jaki sposób pisze – robi to z ewidentnie dziennikarskim zacięciem, żywo i wciągająco, aż trudno się oderwać. Dawno nie spotkałam się z tak wprawionym pisarzem, który posługuje się słowem z wyraźną lekkością oraz swadą.

Wszystkie wydarzenia, które przytacza w książce są zaczerpnięte z prawdziwego życia. Sprawa Amandy Knox, samobójstwo Sylwii Plath, spotkanie Chamberlaina z Hitlerem – te sytuacje należą do historii, którą Gladwell wnikliwie przeanalizował. Inne zaczerpnął z mediów. Przytaczanie przykładów z życia miało nie tyle rozbudzić ciekawość czytelnika, co posłużyć do wyciągnięcia wniosków z ludzkich zachowań w kontaktach z nieznajomymi oraz przedstawić strategie jakimi się kierują niektórzy z nas.

W książce, oprócz niezwykłych historii, przeczytać można o transparentności, domyślnej prawdomówności (jakże zgubnej), o ograniczeniach w jakie wpędza nas nadmiar alkoholu, sprzęganiu (tu w kontekście samobójstw) oraz o tym jak bardzo różnimy się od siebie pod wieloma względami, a czego nie potrafimy dostrzec z wielu powodów.

Gladwell w swoje książce krytykuje, ocenia, tłumaczy i szuka rozwiązania głównego problemu: to, w jaki sposób i dlaczego właśnie w taki, a nie w inny podochodzimy do obcych osób.

I dlaczego tak trudno nam siebie zrozumieć.

Madame Booklet

 

Jak rozmawiać z nieznajomymi. Co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy

Talking to Strangers. What We should About The People We Don't Know

Malcolm Gladwell

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska

Wydawnictwo ZNAK litera nova

336 stron

 

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page